Ako nám bolo na ovocinárskom kurze v Zaježovej

Druhý októbrový týždeň sme po roku opäť venovali ovocinárskemu kurzu pre 10 škôl vo Vzdelávacom centre Zaježová. Sprevádzal nás skúsený pomológ, Ondřej Dovala.

Zažili sme mrazivú exkurziu spojenú s hľadaním a ochutnávkou jabĺk a hrušiek, ktorých tento rok nebolo veľa. Čo nám však chýbalo v červstom stave, to sme si nahradili ochutnávkou a hodnotením kvality sušeného ovocia a jablčných muštov. Odroda jablka Parména zlatá zimná dominovala medzi žiakmi chuťovo najviac.

S pomocou skúseného pomológa, Ondřeja Dovalu, sme vybrali najvhodnejší sortiment ovocných stromov pre areály všetkých zapojených škôl, od teplejších oblastí Šale a Galanty, cez drsnejšie podmienky škôl z Oravy, až po lokality v najvzdialenejších kútoch Slovenska - školy v Snine a Veľkých Kapušanoch.

Naučili sme sa správne zasadiť ovocný strom aj ovocný krík a pre žiakov Zaježovskej školy sme pripravili niekoľkohodinové podujatie - Plodobranie, na ktorom si prvostupniari mohli vyskúšať zážitkovo-vzdelávacie aktivity v réžii starších spolužiakov. 

Už v novembri pribudnú v desiatke školských areálov nové ovocné sady. Najväčší dopyt zo strany škôl bol tentokrát po odrodách jabloní Parména zlatá zimná a Spartan, z hrušiek sa pošťastilo najmä odrodám Avranšská, Dekanka robertova a Merodova.

Zdieľať:

www.sadovo.sk