Vyrobte si ucholačníky

Aj vám vraveli v detstve, že ucholak je nebezpečný hmyz, ktorý vám vlezie do ucha a precvakne ušný bubienok? Dnešným slovníkom - je to "hoax". Ucholaky sú vcelku užitočné tvory, ktoré nám pomáhajú chrániť vocné stromy. Vytvorte im preto spolu so žiakmi na záhrade príbytky!

Klieštiky majú ucholaky na roztváranie a skladanie krídel (vedia totiž lietať), a na obranu, no ľuďom neublížia. Tiež sa im krivdí v tom, že sú považované najmä za škodce. Môžu síce ohryzávať kvety, plody, či listy, no radšej si pochutia na mäsitej potrave vo forme roztočov, lariev hmyzu alebo na voškách. A práve z vošiek na ich jedálničku môžeme vyťažiť.

Vošky sú častými škodcami ovocných stromov a tým, že na tieto stromy prilákame ucholaky, vedia nám poslúžiť ako biologická ochrana. My im postavíme domček, a oni nám pomôžu znižovať poplulácie vošiek. Win-win!

Ako si vyrobiť domček pre ucholaky, pre ktorý sme vymysleli názov "ucholačník"

Budete potrebovať:

 

Postup:

Kvetináč obráťte naopak. Odtokovým otvorom do neho vsuňte oba konce špagátu alebo drôtu tak, aby zvrchu kvetináča vzniklo uško na zavesenie. Pre lepšie upevnenie môžete zaistiť špagát kúskom drievka zvnútra kvetináča (vid foto nižšie). Do kvetináča vložte slamu preloženú na polovicu, ktorú uchyťte špagátom /drôtom zvnútra kvetináča.  V prípade špagátu ho zauzlite, v prípade drôtu zakrúťte a kliešťami odstrihnite prečnievajúce časti drôtu. Slamu zastrihnite tak, aby kopírovala okraje kvetináča, prípadne môže z neho aj mierne prečnievať. A máte hotovo.

Ucholačníky pripevnite na stromy, ktoré chcete preventívne chrániť pred voškami, pírpadne na tie, kde sa už vošky stihli premnožiť. Podľa potreby ich môžete po čase po záhrade aj presúvať.

Kreatívny TIP:

Vyrobte si s deťmi či žiakmi vlastné hlinené ucholačníky v škole na výtvarnej výchove alebo v družine. Prípadne môžete aspoň dotvoriť alebo namaľovať tie, ktoré prinesiete z obchodu.

EKO tip:

Aby ste nemuseli kvetináče kupovať, môžete tiež priniesť staré kúsky z domu či od starých rodičov. Pár sa ich nájde takmer v každej domácnosti.

Tip na upevnenie špagátom a drievkom. Foto / Petra Štěpánková

Spôsob upevnenia pomocou drôtiku. / Foto: CEEV ŽIVICA

Ucholačník alebo po česky "škvoří domeček" v Hostětíne v ČR / Zdroj: CEEV ŽIVICA

Remeselne-vyrábaný ucholačník. Copyright/ SadOVO :)

Zdieľať:

www.sadovo.sk