Vypestujte si jablone zo semienok

Viete, ako sa šíria odrody ovocných stromov? Správne - štepením alebo očkovaním. Ale podnože, na ktoré sa odrody štepia, treba vypestovať zo semienok, sú to takzvané "semenáčiky". Poďte si ich s nami a s deťmi či žiakmi vypestovať!

Téma:  biológia, ovocinárstvo, pestovanie, šírenie ovocných drevín

Cieľ: skúsiť vypestovať zo semienok jabloní sadeničky, a vytvoriť si tak vlastnú ovocnú škôlku na školskom dvore alebo doma

Vek - 7 - 100 rokov

Doba trvania: november (príprava) - marec/apríl (výsadba), a potom ďalšie roky rast semenáčikov

Ročné obdobibie: jeseň - jar a potom ďalšie roky 

Pomôcky - semienka, piesok, keramické kvetináče, voda

TIP:  Dá sa robiť aj v čase uzavretia škôl. Každý žiak môže nazbierať semienka z inej odrody jablone (zo záhrady či z krajiny) a doma ich zazimuje. Semienka si potom na jar môžete  spoločne vysiať na školskej záhrade a každý žiak si označí, kam vysial svoje semienka (a ak vie, tak aj napíše, z akej odrody jablone ich zberal).Následne môžete spoločne čakať, ktoré začnú prvé rásť a porovnávať úspešnosť klíčenia plodov z jednotlivých odrôd.

Túto aktivitu môžete robiť so žiakmi na hodine biológie, prípadne technickej výchove, alebo inej hodine. Ak ju využijete na slovenčine, môžete o nej písať pracovný postup, rovnako na hodine cudzieho jazyka. Dokumentáciu celého procesu môžete robiť v rámci informatiky.

Popis:

NA JESEŇ

1. Pozierajte zrelé plody jabloní. Môže ísť o plané, divoké jablone, alebo o kultúrne odrody. Ak chcete pestovanie semenáčikov vziať vážne, a v budúcnosti ich využiť ako podpníky, do ktorých budete štepiť odrody, treba dbať na výber odrôd, z ktorých semienka budete pestovať. (Medzi tzv. kmeňotvorné odrody patria napríklad Jadernička moravská, Antonovka, poprípade miestne krajové odrody s bujným rastom, odolným drevom a dobrou klíčivosťou.)

2. Vylúpte z jabloní semienka. Kľudne aj 20 - 30 semienok. Nie všetky sa vám ujmú. Vyberanie semienok sa dobre robí napríklad pri muštovaní, keď ich vyberáte priemo z ovocnej drte, ktorá vám ostane po vylisovaní šťavy.

Na to, aby semienka vyklíčili a vyrástli z nich mladé stromčeky, musia semienka pochopiť, že sa skončila zima a že ich mladým korienkom a klíčkom nehrozí vymrznutie. Nasleduje preto ich umiestnenie do vlhkého a chladného prostredia, ktoré nahrádza prirodzené, no tiež trochu riskantné prezimovanie bez ochrany v prírode. 

3. Semienka zmiešajte s vlhkým pieskom v pomere 1:3 v prospech piesku.

4. Zoberte si keramický kvetináč. Na spodnú časť nasypte vrstvičku vlhkého piesku bez semien (1 – 2 cm). Na ňu nasypte piesok zmiešaný so semienkami a na vrch dajte opäť vrstvičku čistého vlhkého piesku.

5. Kvetináč je potrebné na zimné mesiace (november– február) uložiť na chladné miesto (0 – 4 °C), kde nemrzne (!). Môžete použiť pivnicu, prípadne môžete celý kvetináč zakopať do zeme k severnej strane budovy, tam kde je dlho chladno.

6. Kým nemrzne, skúste si pripraviť si pôdu, kam budete na jar semienka vysievať. Pôdu na záhone zrýľujte a nechajte hrudy, ktoré počas zimy premrznú a na jar sa budú dať ľahko spracovať. 

NA JAR

V marci začínajú semienka prirodzene klíčiť, preto ich je potrebné opatrne vybrať a vysiať. Semienka môžete vysiať na konečné miesto, kde chcete, aby vám rástol strom po zbytok jeho života, alebo do ovocnej škôlky. Výhoda trvalého, konečného miesta je tá, že stromček – podpník už nemusíte presádzať, nepoškodíte ho pri manipulácii a v neskoršom veku (v druhom a treťom roku) bude vyžadovať menšiu starostlivosť v podobe zálievky. Výhoda ovocnej škôlky je v tom, že máte stromčeky pod lepšou kontrolou, sú na jednom mieste, preto im môžete venovať intenzívnejšiu starostlivosť. 

1. Pripravte pôdu na výsev. Pokopte plochu motykou, odstráňte zvyšky tráv či iných rastlín a ich koreňov, ako aj kamene. Obohaťte pôdu o kvalitný jemný kompost, čím dodáte stromčekom výživu pre ich ďalší rast. Kompost so zeminou dobre premiešajte. Na 1 m2 môžete dať fúrik kompostu. Pôdu pohrabte a vyrovnajte. 

2. Ak sejete semienka do škôlky, pripravte si drievkom hriadky. Hriadky by mali byť od seba aspoň 10 cm vzdialené. A aj vzdialenosť výsevu môže byť podobná. Hĺbka výsevu semien je približne 1,5 násobok ich veľkosti, preto semienka jabloní sejeme do hĺbky približne 1,5 cm. 

3. Výsev môžete spraviť tak, že si vezmete osivo s pieskompostupne ho sypete do pripraveného riadku. Osivo nemusíte čistiť a piesok odstraňovať, ukáže vám, kde ste už siali a zároveň vám pomôže rozptýliť semienka v riadku do väčšej vzdialenosti. Môžete však aj osivo z piesku očistiť premytím cez sito. Semienka by pri výsadbe nemali byť naklíčené, to znamená, že by z nich nemal trčať biely korienok, ktorý je veľmi krehký. Ak je maličký, nie je to problém, no ak je väčší, teda povedzme aj 3 – 4 mm, treba semienka ukladať do pôdy veľmi opatrne.

4. Po výseve zahrňte hriadku zemou a polejte. Pôdu udržiavajte aj v nasledujúcom období vlhkú, no nie premokrenú. Ak je suchá jar, pomôže doplnková závlaha, ak stromčeky rastú pekne, nie je potrebná. Pravdepodobne vám nevyklíčia všetky semená, ale to je normálne, niektoré semienka si počkajú až do nasledujúcej jari.

Ako sa postarať o mladé stromčeky

Ovocné stromčeky sú chúlostivejšie ako naše divoké druhy, preto je dobré, sa o mladé semenáčiky trošku postarať. Nie je to nič náročné, stačí dodržiavať pár opatrení.

 

Po tom, ako vaše stromčeky prežijú v škôlke prvý rok, budú mať tak do 30 cm. Môžete ich na jeseň presadiť na miesto, kde budú rásť po zbytok života. Postup je podobný, ako sme uviedli vyššie. Na trvalé stanovište však už umiestňujte len jeden stromček. Ak pestujete stromček na trvalom stanovišti od začiatku, ponechajte si na ploche 3 – 4 najkrajšie, po zaštepení však už len jeden.

Stromčeky budú vhodné na štepenie vo veku 2 – 4 rokov, záleží od viacerých faktorov, no miera vašej starostlivosti v tom hrá veľkú úlohu.

Budeme radi, ak nám z vašich ovocinárskych počinov pošlete aj pár fotiek:)

Želáme vám veľa šťastia a pekné, silné a zdravé stromy.

Tím SadOVO.

Žiaci zo ZŠ Petra Škrabáka v Dolnom Kubíne pri vyberaní smeienok.

Zdieľať:

www.sadovo.sk