Ovocné pexeso

Máte radi pexeso a na vašej záhrade, ulici alebo v parku rastú ovocné stromy? Tak ste na správnej adrese! Listy stromov sa podieľajú na fotosyntéze, poskytujú tieň a plnia ďalšie dôležité úlohy. Pre nás aj tú, že sa dajú využiť aj na rôzne zábavné aktivity. Deti sa pri nich navyše naučia lepšie stromy spoznávať a pomenovávať ich v rôznych jazykoch. Táto aktivita sa dá svojou variabilitou prispôsobiť podľa chuti, veku a trúfalosti detí. Poďte s nami vytvoriť ovocné pexeso!

Pomôcky – štvorčeky z kartónu alebo papiera so stranou dlhou aspoň 10 cm (kartón by mal byť z oboch strán jednofarebný, bez potlače), lepiaca páska (ideálne papierová), fixky alebo pastelky, nožnice, slovník

Postup:

Pexeso si môžete vytvárať priamo v prírode (na záhrade, v ovocnom sade). V tom prípade si všetky pomôcky vezmite so sebou von.

Pokúste sa nájsť aspoň 5 druhov rôznych ovocných stromov alebo krov (patria sem aj rody ako hloh, šípka, lieska, orech, gaštan). Z každého stromu vám stačí odtrhnúť 1 list, ktorý prilepíte na kartónový štvorček (1 list na 1 štvorec). Teraz môžete vytvoriť k tomuto obrázku „pár“. Aby bola hra ťažšia, nebude na ňom nalepený rovnaký list, ale buď nakreslený obrázok plodu, alebo napísaný názov stromu v cudzom jazyku.

Následne kartičky pomiešame, obrátime lícom nadol a hráme ako pexeso, na rovnom povrchu, ideálne priamo pod korunami stromov.

Nadstavba / ďalšie tipy:

Hráč, ktorý je na ťahu, obracia vtedy v jednom kole nielen 2, ale až 3 kartičky. Uhádne vtedy, ak obráti všetky 3, ktoré k sebe patria.

www.sadovo.sk