Vyfarbi si staré odrody!

Nielen kraslice sa dajú v tomto období maľovať.

Je pravda, že jeseň plná pestrých plodov jabĺk a hrušiek je ešte ďaleko. Žiaci sa však aj tieto dni o nich môžu zo svojich domovov veľa naučiť, zabaviť sa pri tom a dodať plodom farby aspoň na papieri.

Prinášame vám preto zdarma k stiahnutiu oddychovú „Ovocnú maľovanku“ plnú starých odrôd jabloní a hrušiek. Na 19 stranách sme sa snažili jednoduchou a hravou formou priblížiť žiakom tému ohrozenia a významu vzácnych starých odrôd ovocia. Viacerých určite ich názvy prekvapia, keďže v obchodoch by sme ich ťažko hľadali. Sú však dedičstvom po našich predkoch, v ktorých záhradách sa stále skrývajú.

Pre koho je maľovanka určená?

 

Na akých predmetoch môžu použiť maľovanku učitelia pre svojich žiakov?

 

Maľovanku si stiahnite TU.

Riešenia niektorých úloh si môžete na záver pozrieť na posledných stranách, ako aj v našom Atlase starých odrôd.

Prečo to robíme?

Staré odrody sú ohrozené a pomaly miznú. Práve dnešná mladá generácia bude o pár rokov rozhodovať o tom, ako bude vyzerať krajina, v ktorej žijeme. Či v nej budú len veľké lány polí a priemyselné parky, alebo bude plná ovocných stromov s chutnými plodmi odrôd, ktoré sme zdedili po generáciách našich predkoch.

Už tri roky sa venujeme v projekte SadOVO záchrane odrôd spolu so školami z celého Slovenska. Ceníme si, že tak môžeme robiť aj vďaka nášmu generálnemu partnerovi – Nadácii TESCO a odbornému garantovi – Fakulte ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene.
Teší nás, že môžeme túto chutnú tému šíriť aj medzi ostatných žiakov, ktorí budú najbližšie mesiace doma a môžu si ňou spríjemňovať dni.

Náš EKO TIP: vytlačte si maľovanku obojstranne, prípadne na druhú stranu popísaných papierov.

(c) CEEV Živica

Ilustrácie a text: Andrea Uherková, grafická úprava: Bruno Jakubec

www.sadovo.sk